Dlaczego warto u nas?

Dlaczego warto wybrać naszą Szkołę?

  • Nasz cel, związany z propagowaniem kultury wina oraz dzieleniem się wiedzą o pochodzeniu, wytwarzaniu i ocenianiu wina traktujemy poważnie. To nie jest zabawa, ani szybka rozrywka, choć zapewniamy, że w trakcie naszych zajęć nie będziesz się nudzić.
  • Wina, które stanowią przedmiot prowadzonych degustacji są dobierane tylko i wyłącznie z punktu widzenia tematyki zajęć i realizowanych w ich trakcie celów szkoleniowych. Takie założenie ma swoje wyraźne istotne odbicie w charakterze organizowanych spotkań (por. kolejne punkty).
  • Bohaterem spotkań realizowanych w trakcie kurs´w degustacji zawsze jest wino – to o nim uczestnicy zdobywają wiedzę teoretyczną, aplikując ją następnie w częściach praktycznych zakładających zastosowanie poznanej metody degustacji. Celowo zrywamy z dominującym w Polsce wyobrażeniem dotyczącym spotkań nazywanych degustacjami wina, w trakcie których (zwykle w dużych grupach) prezentowana jest znacząca liczba różnych win, a ich smakowanie łączone jest nierzadko z podawaniem różnorodnych posiłków i innymi atrakcjami o charakterze rozrywkowym. W naszej Szkole nie oferujemy w trakcie zajęć jedzenia ani innych atrakcji, dlatego, że zgodnie z naszym doświadczeniem i przekonaniem, nie są to najlepsze warunki dla realizacji misji, dla której Szkołę powołaliśmy do życia. Nie twierdzimy, że inne formy propagowania kultury wina są złe. Wierzymy jednak, że wśród tych, którzy chcą zdobyć wiedzę i umiejętności degustatorskie są tacy, którym nasza idea bardziej przypadnie do gustu i wybiorą nas spośród innych konkurencyjnych ofert.
  • Celowo nie odbywamy kursów degustacji w otoczeniu, które zapewne wielu osobom wydawałoby się idealne do delektowania się winem (światło świec, fotel, ciepło kominka itp.). Czerpiemy wzory z najlepszych hiszpańskich szkół degustacji, do których sami uczęszczaliśmy. Aby zdobyć wiedzę o winie potrzebne jest spokojne miejsce, bardzo dobre oświetlenie, biała powierzchnia pozwalająca ocenić, o czym nam mówi kolor wina, odpowiedni kieliszek (odrębny dla każdego degustowanego wina) i dobra selekcja wina. To wszystko oferuje nasza Szkoła. Uciekamy od pomysłów degustowania win w dużych grupach ludzi, w hałasie, w towarzystwie obfitego jedzenia rozkojarzającego kubki smakowe.
  • W trakcie jednej sesji degustujemy od 4 do 5 win. Dla wielu osób uczestniczących w innych formach degustacji (zwłaszcza o charakterze grupowym) może się to wydawać liczba zbyt ograniczona. Tymczasem prawda jest taka, że liczba 4-5 win to najbardziej rekomendowana liczba win przeznaczonych do degustacji w trakcie jednej sesji – taka liczba (nie więcej) realnie pozwala porównywać degustowane wina. I to właśnie oferujemy w naszej Szkole. Degustowanie w trakcie jednej sesji więcej win powoduje, że zmysły smaku i węchu są przemęczone, a tym samym niezdolne do percepcji całego bogactwa ocenianych win.
  • Liczba uczestników naszych kursów jest ograniczona, bo w małych grupach nikt nie zostaje pominięty. Zapewniając osobistą komunikację, możemy lepiej poznać uczestników, lepiej odpowiadać na ich indywidualne oczekiwania, lepiej poznać ich odczucia w trakcie degustacji, a jednocześnie upewnić się, że każdy z nich zdobył wiedzę, którą chcieliśmy przekazać.
  • Zapewniamy, że udział w naszych kursach to dobra inwestycja. Ich słuchacze wychodzą z wiedzą, która pozwala im dokonywać świadomych wyborów zakupowych – kupować naprawdę dobre wina w dobrej (często bardzo przystępnej) cenie. Uczestnictwo w kursach zmienia zasadniczo sposób zakupu – czynnikiem determinującym ostateczny wybór przestaje być atrakcyjność graficzna etykiety czy kształt butelki, lecz wiedza o tym, czego można oczekiwać po tym, co stanowi jej zawartość.
  • Specjalnie opracowany program szkoleniowy stanowi idealną ofertę zarówno dla osób, które już się winem interesują, jak i tych, które dziś nie mają żadnej wiedzy na temat wina.
  • Są osoby, które nie uczestniczą w kursach degustacji, bowiem obawiają się, że nie będą w stanie rozpoznać w smakowanym winie nazw aromatów, o których przeczytać można w przewodnikach po winach czy też o których mówią inni uczestnicy spotkań. Bywają i tacy, których paraliżuje branżowa terminologia, którą często zasłyszeć mogą od znawców czy pasjonatów wina. Osoby te pragniemy zapewnić, że metodologia degustacji wina nie wymaga wcale recytowania z pamięci nazw aromatów setek (mniej lub bardziej znanych) owoców i warzyw, czy dziesiątek nazw kolorów. Tym, co rzeczywiście ważne jest w nauce degustowania to wykształcanie umiejętności rozpoznawania złożoności aromatycznej ocenianych win i ich kolorów, oraz umiejętności doszukiwania się powodów, dla których poziom owej złożoności (aromatu, smaku czy koloru) jest taki a nie inny. I to jest właśnie to, czego nauczamy w naszej Szkole.
Reklamy