Szkoła Degustacji Wina

P1020547

Kursy

Wszystkie oferowane kursy mają w wysokim stopniu wymiar praktyczny. Zdobyta w ich trakcie wiedza i nabyte umiejętności pomagają uczestnikom dobrze orientować się w ogólnie rozumianej tematyce wina. Dzięki poznanej i przećwiczonej podczas spotkań metodzie degustacji, osoby kończące kurs potrafią oceniać i opisywać właściwości organoleptyczne smakowanych win, potrafią lepiej definiować swoje preferencje w zakresie zakupu wina, nabywają zdolność wyboru spośród dostępnej na rynku oferty win odpowiadających ich preferencjom lub też współgrających ze smakiem przygotowywanych potraw. Wraz z praktyczną nauką degustacji wina uczestnicy poznają tajniki jego produkcji i przechowywania, odkrywają sekrety poszczególnych regionów winiarskich Hiszpanii, rozszyfrowują treści etykiet zamieszczonych na butelkach winiarskich, dowiadują się o znaczeniu korka i odpowiedniego kieliszka do degustacji, zapoznają się z podstawowymi zasadami szeroko rozumianej kultury wina, w tym także kultury picia wina. Treści programowe oferowanych kursów, forma prowadzenia zajęć oraz prezentowana w ich trakcie metoda degustacji i oceny wina zostały opracowane z uwzględnieniem najnowszych rozwiązań w zakresie nauczania o winie wdrażanych w najlepszych hiszpańskich szkołach degustacji wina.

Przygotowana oferta kursów obejmuje trzy główne obszary nauczania.

Pierwszy z nich (Kurs podstawowej wiedzy o winie) polecany jest przede wszystkim osobom, które interesują się winem, jednak nie posiadają żadnej usystematyzowanej wiedzy na jego temat. Uczestnicy kursu poznają m.in. poszczególne rodzaje win i specyfikę ich wytwarzania, podstawowe zasady związane z ich zakupem, a także z ich podawaniem, konsumpcją, przechowywaniem i łączeniem z potrawami.

Drugi obszar (Kurs degustacji i oceny wina) pozwala uczestnikom na poznanie rzetelnej i sprawdzonej metody degustacji umożliwiającej dokonywanie wszechstronnej oceny win mając na uwadze odmiany winorośli zastosowanych do ich produkcji oraz wybrane metody produkcji wina i dojrzewania.

Trzeci obszar stanowią Kursy monograficzne  odkrywające przed uczestnikami tajniki poszczególnych typów hiszpańskich win, od win białych aż po dojrzałe wina czerwone, nie zapominając o osobliwych i oryginalnych katalońskich winach musujących oraz andaluzyjskich wzmocnionych winach typu sherry.

Więcej informacji na temat programu oferowanych kursów znajduje się w zakładkach:

1) Kurs podstawowej wiedzy o winie

2) Kurs degustacji i oceny wina

3) Kursy monograficzne

Uwaga! Uczestnikami wszystkich kursów mogą być jedynie osoby pełnoletnie.

Aby przejść do kalendarza zajęć, kliknij tutaj: Kalendarz zajęć

Chcesz wiedzieć dlaczego warto wybrać naszą Szkolę?

Reklamy