Varsovino 2018

VARSOVINO odbyło się pod koniec września 2018

CO TO JEST VARSOVINO? to wielkie święto hiszpańskiego wina w Warszawie, podczas którego 27 winiarzy z Hiszpanii prezentowało swoją najnowszą ofertę polskim importerom i dystrybutorom wina.

Gościem honorowym VARSOVINO 2018 była apelacja Rueda, słynąca z białych win odmiany verdejo. Z tej okazji zaprosiliśmy gości na specjalną degustację komentowaną, pt. „Rueda – cała na biało”, którą dowcipnie poprowadziłem jako ambasador win hiszpańskich w Polsce.

Zaprezentowałem następujące wina:

Badajo Rueda 2017 | Bodega Gótica
Finca Montepedroso Verdejo 2017 | Finca Montepedroso, importer: Ambra
Menade Verdejo 2017 | Bodegas Menade, importer: Basia Lejkowska
Protos Verdejo 2017 | Bodegas Protos, importer: Farutex
La Caprichosa 2017 | Palacio de Bornos
Teodoro Recio Crianza Sobre Lías Selección Especial 2016 | Bodegas Teodoro Recio
Valdecuevas Cuvée 2017 | Valdecuevas, importer: Wine Bureau
Atipyque de Verderrubí 2015 | Viñedos Verderrubi
Tres Pilares Fermentado en Barrica 2017 | Bodega Tres Pilares

Gratką dla gości odwiedzających VARSOVINO była wizyta Audrey Doré, sommelierki w najlepszej restauracji na świecie El Celler de Can Roca („The World’s 50 Best Restaurants” 2013, 2015). Audrey poprowadziła degustację, pt: „Spanish Surprises”, na której zaprezentowała autorską selekcję win z oferty VARSOVINO. Relacja z degustacji dostępna jest na http://hiszpanskiewina.pl/spanish-surprises-varsovino-2018/.

Impreza odbywała się w pięknych i awangardowych wnętrzach kultowego hotelu Raffles Europejski. Szczęśliwym trafem, szef kuchni hotelu Raffles Europejski jest Hiszpanem. To Beñat Alonso, pochodzący z Kraju Basków – kolebki hiszpańskiej kultury kulinarnej. Beñat przygotował dla gości VARSOVINO hiszpańskie przekąski. Można było spróbować pantumaca z szynką iberico, cukiniowe muffiny z kozim serem, papryczki piquillo nadziewane dorszem, jagnięcinę w Pedro Ximenez czy typowo hiszpańskie chicharrones.

Podsumowując, na VARSOVINO 2018 było prawie 300 gości, otwarto ponad 650 butelek wina – imprezę należy uznać za udaną! Relacja z Varsovino dostępna jest na http://hiszpanskiewina.pl/winnice-varsovino-2018/

Organizatorem VARSOVINO była Ambasada Hiszpanii przy wsparciu instytutu ICEX Hiszpania Handel i Inwestycje. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Ferment, Magazyn Wino, Kuchnia TV, Food Service, Winicjatywa oraz Stowarzyszenie Sommelierów Polskich.

Reklamy