Centum Original Crianza 2009

P1080060

Nazwa wina: Centum Original

Rodzaj wina: Tinto (czerwone)

Typ wina: Crianza (Minimum 24 miesięcy w beczce i butelce, z których minimum 6 miesięcy w beczce. W przypadku DO Ribera del Duero minimum 12 miesięcy w beczce). Dojrzewające w beczkach z dębu amerykańskiego.

Rocznik: 2009

Szczep: 100% Tinta del Pais (na etykiecie Tempranillo)

Producent: Bodega Viña Buena S.A.

Importer: AN-KA Dystrybucja Sp. z.o.o.

Miejsce pochodzenia (D.O.): DO Ribera del Duero

Miejsce zakupu: Real

Cena: 24,99 PLN

Komentarz: Jeszcze raz wino DO Ribera del Duero, które musi starzeć się w butelce jeszcze trochę czasu (redukcja) . Kolor mówi „wypij mnie (ale mogę poczekać)”. Taniny mówią „bądź cierpliwy i poczekaj”. Kwasy mówią też „poczekaj”. Na dzis lepiej degustować go z twardym serem albo z karkówką niz pić samo (bez towarzystwa). UWAGA!!!!!! ULTRAWAŻNA przy konsumpcji tego wina jest temperatura podawania  (17º -18º).

Wygląd wina: Lśniące. Ewolucja koloru zgodna z wiekiem wina (czysta czerwień, wiśniowy). Średnia powłoka (co jest  nietypowe dla win Ribera del Duero). Łzy (krople wina spływające po wewnętrznej ściance kieliszka) informują, że mamy wysoki procent alkoholu (i rzeczywiście wino ma 13,5%).

Aromaty wina: Średnia intensywność. Złożone wino: wyczuwamy aromaty ze szczepu winogron (czerwone owoce dojrzałe), z procesu fermentacji, z procesu dojrzewania (wanilia) i z procesu starzenia. Aromat pikantny (z uwagi na obecnosc alkoholu, ale nie przeszkadza)

Struktura wina: Średnio skoncentrowane. Średnia objętośc (relacja: ekstrakt + alkohol). Zrównoważone (perfecto!).

Bogactwo wina: Nie jest łagodne (ale też nie cierpkie). Taniny ściągające. Dosyć długie (wyczuwalne kakao).

Ocena ogólna: To jest wino dobre (**) a cena (24,99 zl) adekwatna do jakości (**). Tak kosztuje (w Polsce) podstawowe wino DO Ribera del Duero. Chcesz wiedzieć więcej o winach? Kup to wino, degustuj i porównaj swoje odczucia z tym komentarzem, i jeżeli masz miejsce w domu kup drugą butelkę, i jak sugerują taniny, kwasowość i kolor, bądź cierpliwy i czekaj rok!!

Reklamy