Valdehermoso Crianza 2010

1487301_326605610811537_194923616_n

Nazwa wina: Valdehermoso

Rodzaj wina: Tinto (czerwone)

Typ wina: Crianza (14 miesięcy w beczce)

Rocznik: 2010

Szczepy: To wino jednoszczepowe 100% Tinta del País (Tempranillo).

Producent: Bodegas y Viñedos Valderiz

Importer: Lidl

Miejsce pochodzenia (D.O.): D.O. Ribera del Duero

Miejsce zakupu: Lidl

Cena: 29,99 PLN

Komentarz: Dzisiaj opis tej degustacji będzie nietypowy dlatego, że degustowałem to wino w sposób nieformalny. Degustując to wino miałem główne spostrzeżenia. Po pierwsze: minusem tego wina jest zawartość alkoholu 15%, więc trzeba uważać i pić go w odpowiedniej temperaturze 17-18C (im wyższa temperatura, tym bardziej wyczuwalny alkohol). Po drugie: taniny w winie były bardzo wyczuwalny (jeszcze raz ważna jest tu temperatura, im niższa temperatura, tym bardziej wyczuwalne taniny). Takich tanin oczekiwałem dlatego, że ta crianza 2010 jest najmłodsza z możliwych, więc wszystko (alkohol, taniny, ekstrakt wina,…) jest bardzo obecne i wyczuwalne w winie, ale ….. pomyślałem sobie, że chyba za dużo i miałem rację. To wino było w beczce 14 miesięcy i jeszcze za mało czasu było w butelce. To jest, moim zdaniem, bardzo dobre wino, ale zdecydowanie potrzebuje czasu aby być w butelce (i połączyć wszystkie składniki wina).

W tym winie spotkamy jeszcze inną ciekawą rzecz. 80% czasu (ze wszystkich 14 miesięcy w beczce) to wino było  w beczkach francuskich , 20% w amerykańskich i oprócz tego 30% z tych beczek było nowych a 70% prawie nowych. Jaki ma to wpływ na wino? Wkrótce napiszę na ten temat. Bądźcie cierpliwi.

Ocena ogólna: To jest wino bardzo dobre (***) a cena niższa niż jakość, którą oferuje wino (***) Czy chcesz nauczyć się więcej o winach? Kup dwie butelki tego wina, otwórz jedną z nich, degustuj i porównaj swoje uczucia z tym komentarzem. Przechowywaj drugą butelkę w odpowiedni sposób i degustuj to wino za rok albo za półtora roku. Poznasz efekt redukcji w winie (kiedy wino jest w butelce nie ma kontaktu z powietrzem i to ma efekt wyczuwalny  w winie – łagodzieje go).

Reklamy