Amorany Cava Brut

AMORANY

Nazwa wina: Amorany – Cava Brut

Rodzaj wina: Musujące białe

Typ wina: Brut (12 – 15 miesiące leżakowania)

Rocznik: wino musujące Cava (oprócz kategorii „vintage”) nie ma rocznika

Szczepy: Macabeo, Xarel-lo i Parellada

Producent: ARSA , Sant Sadurní D´anoia – Hiszpania

Importer i Dystrybutor:  —— Lidl?

Miejsce pochodzenia (D.O.): Denominación Cava

Miejsce zakupu: Supermarket Lidl

Cena: 24,99 PLN

Komentarz: UWAGA!!! Ta Cava powinna być degustowana w odpowiednim kieliszku dla win musujących, długi i smukły na wysokiej nóżce . Temperatura degustowania 6-8 stopnie. To jest Cava młoda (joven), a więc podstawowa. Dojrzewała 3-5 miesięce więcej niż minimum (9 miesięce) a to jest wyczuwalny w nosie (aromaty wina). Świeża.

Wygląd wina: Bąbelki są wiele, szybki, wspinają się w sposób uporządkowany i w linii. Trwają długo w kieliszku. Lśniące. Ewolucja koloru zgodna z wiekiem (blady żłóty)

Aromaty wina: Intensywność średnią. Aromaty owocowe (jabłko, gruszka) z nutami trawy. Subtelny nuty masła. To jest wyczuwalny drogą bezposrednią (gdy powietrze jest wciągane przez nos) ale także drogą pozanosową (która wykorzystuje wewnętrzne połączenie jamy ustnej z jamą nosową).

Struktura wina: Zrównoważona ale ma wyczuwalną kwasowość (to jest ok, bo jest młoda, świeża, i to dobrze). Co tu mam powiedzieć! (Prawie) brak wrażenia mousse i to dziwne bo bąbelki w kieliszku są.

Bogactwo wina: Bardzo smaczne (prowokuje śliny). Wiadomo, to jest Cava młoda, świeża i ma wyczuwalną kwasowość. Jest łagodna ale niestety krótka, więc nie pozostaje długo w ustach.

Ocena ogólna: To wino jest dobre (**) i cena jest adekwatna do jakości (**). Ta Cava, moim zdaniem, jest bardziej interesująca jako młode białe wino niż jako cava. Tłumaczę to. Aromaty wina i bogactwo są ciekawe, ale wrażenie mousse w ustach prawie nie ma.

Reklamy