Soler – Jove Brut

P1070514

Nazwa wina: Soler – Jove Brut

Rodzaj wina: Musujące białe

Typ wina: Brut (9 miesiące leżakowania)

Rocznik: wino musujące Cava (oprócz kategorii „vintage”) nie ma rocznika

Szczepy: Macabeo, Xarel-lo i Parellada

Producent: Soler-Jove S.A., Sant Sadurní D´anoia – Hiszpania

Importer i Dystrybutor: AN.KA Wines Sp. z o.o.

Miejsce pochodzenia (D.O.): Denominación Cava

Miejsce zakupu: Supermarket Real

Cena: 19,99 PLN

Komentarz: UWAGA!!! Ta Cava powinna być degustowana w odpowiednim kieliszku dla win musujących. Temperatura degustowania 6-8 stopnie. To jest Cava młoda (joven), a więc podstawowa (w grupie win  z kategorii win CAVA, lokuje  na pierwszym poziomie, potem są  jeszcze RESERVA i GRAN RESERVA). Jest dobrze zrobiona. Ma dobry wygląd. Młoda i świeża ale… proszę czytajcie dalej!

Wygląd wina: „Perlage” wygląda prawie jak powinno. Bąbelki są małe, szybko idą w górę w sposób uporządkowany i w linii, ale na ścianach kieliszka pojawiają się grube bąbelki (dlatego napisałem „prawie”). Trochę trwają w kieliszku. Wino jest lśniące. Jednak ewolucja koloru nie jest zgodna z wiekiem. Wino ma kolor żółty z odcieniem złocistym, a powinno mieć kolor bladożółty bo jest to Cava młoda. Dlaczego zatem  taki kolor  Korek był ok, więc myślę że ta Cava leżała w półce więcej czasu niż powinna.

Aromaty wina: Mało-średnia intensywność. Ta Cava jest pojedyncza, to znaczy, ze jest to wino w którym wyczuwa się różne aromaty pochodzące z jednej grupy aromatycznej. W tym przypadku tylko można wyczuć aromaty z grupy fermentacjinej (dojrzałe jabłko).

Struktura wina: Odczuwa się wrażenie mousse, ale tylko wtedy kiedy pije się to wino zaraz po serwowaniu. Wrażenie mousse zanika natychmiast.Wino jest zrównoważone ale ma wyczuwalną kwasowość.

Bogactwo wina: Łagodne, smaczne ale krótkie. Posmak (smak pozostający po połknięcu) trochę gorzki – nie przedskadza ale jest wyczuwalny.

Ocena ogólna: To wino jest dobre (**) i cena jest adekwatna do jakości (**).  To wino jest „correcto” – zrobione bezbłędnie, tylko że, jeżeli chodzi o tę butelkę, którą ja próbowałem – jego czas żeby być wypite już minął.

Reklamy