Rioja Imperial Gran Reserva 2004 (CVNE)

cuneWS

Z ostatniej chwilii ….

¡Hola Amigos! W najnowszym wydaniu Wine Spectator (prestiżowy amerykański magazyn o tematyce winiarskiej, opracowuje co roku listę 100 najlepszych win na świecie),  podano właśnie, że hiszpańskie wino DOC Rioja Imperial Gran Reserva 2004 od producenta CVNE (my nazywamy to wino jako „Cune”, bo łatwiej wymówić)  to najlepsze wino na świecie tego roku wśród 20.000 win degustowanych w 2013 r. przez ekspertów magazynu.

To pierwszy raz, kiedy hiszpańskie wino dostaje takie wyróżnienie  w magazynie Wine Spectator. To Cune jest mieszanką 85% tempranillo, 10% graciano i 5% mazuelo, więc biorąc pod uwagę odmiany zastosowanych winogron, jest to Rioja clásico (klasyczne). To wino było 24 miesięce w nowych francuskich i amerykańskich beczkach, a moim zdaniem to właśnie ten fakt miał kluczowy wpływ na to, że dostało takie wyróżnienie. Ekspert Wine Spectator pisze, “I feel Imperial falls in the middle of the traditional/modern divide” a to znaczy, że to wino łączy harmonijnie dwie perspektywy producentów robiących wino Rioja – pespektywę tych, którzy chcą wyprodukować Rioja clásico i tych,  którzy chcą wyprodukować wino, którego oczekują ludzie (wino nowoczesne).

Biorąc to pod uwagę, warto zapytać, co w tym winie jest „traditional” (klasyczne), a co jest „modern” (nowoczesne)? „Traditional” są odmiany (tempranillo, graciano i mazuelo) a „Modern” są  nowe beczki, przede wszystkym amerykańskie, które dodają winom inne nuty i inną strukturę. Ale to nie wszystko  –  cena tego wina to 46 euros (na pewno do wczoraj, bo po publikacji tego „Top 100 of 2013” cena będzie wyższa).

http://2013.top100.winespectator.com/1/

¡Felicidades Cune i Felicidades Rioja! Gratulacje Cune i Rioja!

Reklamy