arrels montau de sadurni

ARRELS BLANC JOVE_cortado1

Nazwa wina: Arrels Montau de Sadurni

Rodzaj wina: Białe

Typ wina: Joven (Młode)

Rocznik: 2011

Szczepy: 85% Xarel.lo + 15% Chardonnay

Producent: Montau de Sadurni

Importer: E&V Delicacies

Miejsce pochodzenia (D.O.): D.O. Penedés

Miejsce zakupu: www.eandv.pl

Cena: 35 PLN

Komentarz: To wino jest przede wszystkim AAAAROMAAATYCZNEEEE. Zdecydowałem degustować to wino, dlatego że mieszanka szczepów Xarel.lo (które dodaje winom strukturę i kwasowość) i Chardonnay (w zależności od stylu winifikacji i regionu pochodzenia dodaje winom różny aromaty), wydawała mi się interesująca. Degustowałem go i trzeba powiedzieć, że w tym winie proces winifikacji ma dużo do powiedzenia. To znaczy –  kiedy się produkuje wino, ważne jest kontrolować temperaturę procesu fermentacji. W przypadku tego wina temperatura była niska (18 stopnie) i to pomaga uzyskać aromaty lepszej jakości i intensywności.

Wygląd wina: Bardzo lśniące. Ewolucja koloru zgodna z wiekiem (dlaczego? Proszę, czytajcie dalej, tam gdzie oceniam strukturę wina).

Aromaty wina: Ma bardzo wysoką intensywność, na początku (AAAA), cały czas (AAA) i jeszcze na końcu nawet kiedy już wina nie ma w kieliszku (EEEE). Mówiąc o złożoności aromatów, to młode wino więc jest pojedyncze (owocowe).

Struktura wina: Kwasowość jest obecna ale zrównoważona. Wino jest świeże w ustach (i dlatego że ma taką kwasowość, ewolucja koloru jest zgodna z wiekiem)

Bogactwo wina: Bardzo smaczne (prowokuje ślinę w ustach) i dość dłuuuuuugie (aromaty i smaki wina pozostająąąą w ustaaaach)

Ocena ogólna: To wino jest bardzo dobre (***) i cena jest adekwatna do jakości (**). Warto sprówobać, ale UWAGA!!! Żeby najlepiej smakować to wino, ono ma być wypite schłodzone (6 stopnie).

Reklamy